Zawał na stoku – dlaczego zdarza się tak często?

Wyjazd na narty może być dodatkowym obciążeniem dla osób, które borykają się z problemami serca. Dlatego też, zanim wybiorą się na narty, powinny skontaktować się z lekarzem.

austria narty

źródło: pixabay.com

Kiedy najczęściej dochodzi do zawału na stoku?

Do największej ilości zawałów na stoku dochodzi już podczas pierwszej godziny jazdy na nim. Największa grupa ryzyka to mężczyźni po 40 roku życia – szczególnie Ci, którzy na narty wybierają się bez odpowiedniego przygotowania.

Czy osoby z chorobami serca i krążenia mogą jeździć na nartach?

Tak naprawdę to, czy możemy jeździć na nartach z pewnymi schorzeniami, jest kwestią indywidualną, dlatego, zanim wybierzemy się na narty, powinniśmy skonsultować się z naszym lekarze. Na pewno osobą, które są w okresie niestabilności bądź w ostatnich 3-6 miesiącach przeszły operacje kardiochirurgiczne odradza się ten sposób aktywności. Osoby, które odczuwają ból podczas wysiłku na poziomie morza, także powinny zrezygnować z pobytu w górach.

Wiele osób zapomina o prawidłowym przygotowaniu do wyjazdu na narty. Taki wyjazd powinien być poprzedzony odpowiednimi ćwiczeniami, choć zaleca się rozpocząć treningi, na kilka tygodni przed, to w ostateczności może to być tydzień.

Czy wysokość ma znaczenie?

Austriaccy naukowcy doszli do wniosków, że do większości ataków serca dochodziło w warunkach górskich na wysokości 1350 m n.p.m., a większość osób chorych na co dzień przebywała na wysokości około 170 m n.p.m.

Wysokość ma wpływ na pracę naszego serca i układu krążeniowego. Dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna, odwodnienie, a także niska temperatura i niedotlenienie aktywują układ współczulny, co przekłada się na skurcz naczyń i wzrost częstości akcji serca i ciśnienia tętniczego, a także zwiększenie rzutu serca. Zapotrzebowanie serca na tlen jest wtedy większe, a osoby z chorobami serca mają mniejszą zdolność przyzwyczajeni się do zwiększonego zapotrzebowania serca na tlen.

wyjazd na narty a choroby serca

źródło; pixabay.com

Choć zakłada się, że do wysokości 2500-3500 m n.p.m. nie powinniśmy obawiać się zwiększenia niebezpieczeństwa wystąpienia nagłej śmierci sercowej, czy też zawału serca to lekarze zalecają, by na każdej nowej wysokości zaaklimatyzować się przez około 3 do 5 dni. Przez aklimatyzacje rozumie się odpoczynek przed rozpoczęciem wykonania wysiłku.

Narty w Austrii oraz innych miejscach bez odpowiedniego przygotowania mogą się dla nas skończyć bardzo nieprzyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *