Technika jazdy na biegówkach

Technika jazd na biegówkach jest na tyle prosta, że zrozumiesz ja już po 30 minut jazdy! Jak więc jazda na biegówkach wygląda w praktyce?

Technika jazdy na biegówkach

Podstawą jazdy na nartach biegowych jest zasada stylu klasycznego, jest to ruch lewa noga- prawa ręka, przy tej technice ważne jest tzw. odbicie. Znaczy to, że kiedy równają się twoje stopy, odbijasz się z nogi, na której jest cały twój ciężar ciała. Po odbiciu drugą nogę wyrzucasz do przodu i na nią przenosisz ciężar ciała. Tego nigdy nie rób! Nie próbuje naśladować doświadczonych narciarzy, wszystko przyjdzie z czasem, jeżeli za bardzo będziesz się starać, niepotrzebnie zmęczysz się i upadniesz. Powoli w miarę upływu czasu nabierzesz dobrych nawyków, złapiesz balans i płynność.

narty biegowe

źródło: pixabay.com

Jak widzicie, ważnym elementem jest odepchnięcie, dlatego zwróćmy na to uwagę, w tej fazie kolana i biodra lekko ugnij, a nogi trzymaj równolegle. Noga nie może być wyprostowana, musimy się z nich wypchnąć! (jeżeli wybicie będzie pełne, noga się nie wyprostuje). Prostowanie nogi na siłę będzie wiązać się z niepotrzebną pracą mięśni i stratą energii. Ostatnia faza to faza ślizgu, cały ciężar ciała przenosimy na nogę podporową i przejeżdżamy na jednej narcie kilka metrów. Nasza ręka powinna cofnąć się za biodro, ale nie prostować. Ważne jest wypuszczenie kija od momentu, kiedy ręka się cofa za biodro, dzięki temu odepchnięcie jest dłuższe, a nasza ręka odpoczywa. Kiedy nasza ręka wróci w okolice biodra, chwytamy kijek i wbijamy go na wysokości wiązania nogi przeciwnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *