Na narty z psem – poznaj Skijoring

Miłośnicy dużych psów i nart spokojnie mogą wyjeżdżać w góry ze swoimi czworonogami i wspólnie z nimi jeździć na nartach. To nie żart. Tutaj dowiesz się czym jest Skijoring i co zrobić, aby sprawiał przyjemność psom i ich właścicielom.

Skijoring – co to jest?

Skijoring oznacza jazdę na nartach za psem lub koniem. Narciarz jest ciągnięty na specjalnym pasie przez zwierzę. To sport zaprzęgowy, który został zapoczątkowany prawdopodobnie przez Skandynawów.

Dla kogo Skijoring?

To dziedzina sportu dla wszystkich, którzy lubią narty biegowe i mają ogromną więź ze swoim czworonogiem. Tutaj niezwykle ważne jest posłuszeństwo psa. Nasze bezpieczeństwo zależy od tego jak nasz czworonóg reaguje na wydawane przez nas komendy. To on nas ciągnie, dlatego musimy być pewni, że mamy nad nim całkowitą kontrolę.

Jakie psy nadają się do Skikjoringu?

Tak jak już wspomniano, te posłuszne oraz przystosowane genetycznie do dużego wysiłku i odporności na niskie temperatury. Tutaj najlepiej spisują się psiaki rasy Husky, Alaskan Malamut i inne psy z gęstą i długą sierścią, lubiące bieganie, np. owczarek Berneński widoczny na poniższym zdjęciu.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Ile psów może biec w zaprzęgu?

W tym przypadku najlepiej będzie, jeśli będziemy mieli przed sobą maksymalnie 2 psy. Nad większą ilością czworonogów moglibyśmy nie zapanować.

Jak zacząć przygotowania do Skikjoringu?

Po pierwsze musimy mieć odpowiedni sprzęt. Tutaj nie może zabraknąć specjalnych szelek dla psa, które są idealnie przystosowane do jego długości oraz obwodu klatki piersiowej. Narciarz powinien mieć nie tylko narty biegowe, ale również specjalną uprząż, którą zakłada na biodra. Co ważne, uprząż powinna mieć ona przynajmniej 8 cm szerokości. Naszą uprząż łączymy z szelkami psa przy pomocy specjalnego amortyzatora i liny pociągowej, nie krótszej niż 2,5m długości. Warto wspomnieć, że narty nie mogą mieć ostrych, metalowych krawędzi. Potrzebujemy jeszcze kijki i ciepłe buty narciarskie.

Po drugie, tak jak przed każdym wyjazdem narciarskim, my i pies musimy być dobrze przygotowani pod kątem kondycji. Dlatego już kilka tygodni przed wyjazdem powinniśmy rozpocząć regularne ćwiczenia z naszym pupilem.

Ostatnim krokiem kończącym przygotowania jest znalezienie odpowiedniego ośrodka narciarskiego, który sprzyja narciarzom z psami. Pamiętajmy, że nie każdy hotel chętnie przyjmuje czworonogi, dlatego warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniego noclegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *