Krótki urlop w górach

Planujesz urlop? Chcesz się opalić, ale nie leżąc tylko spędzając czas aktywnie? Odetchnąć świeżym powietrzem, poczuć smak wolności, nabrać energii i poczuć się lepiej zarówno fizycznie jak i psychicznie? Wybierz się na krótki urlop w górach!

a

Jednak nie wszyscy z nas mogą sobie pozwolić na tygodniowy urlop w górach. Można przecież wyjechać na przedłużony weekend.
Nawet najkrótszy urlop w górach potrafi zdziałać cuda! Jeśli masz problemy zdrowotne i cierpisz na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, reumatyzm lub masz nadczynność tarczycy czy nerwicę to idealne miejsce dla Ciebie!

b
Pamiętaj jednak, że pobyt w górach wymaga kilkudniowej aklimatyzacji, więc nie porywaj się pierwszego dnia na wędrówkę w najwyższe partie gór, a zwłaszcza dlatego, że pogoda o tej porze roku może być zdradliwa – chociaż ranek zapowiada piękny i słoneczny dzień, to mimo wszystko w południe może przyjść śnieżyca. Na początek lepiej wybierz trasę bardziej płaską i bezpieczną. Zawsze warto mieć też ze sobą tzw. raczki (zakładane na buty), gdyż szlaki bywają oblodzone.

Nie zapominaj też, że w górach słońce silniej niż na przykład na nizinach. Powietrze też jest bardziej przejrzyste, a poza tym co każde 1000 m.n.p.m natężenie promieniowania zwiększa się o 10 procent, poza tym śnieg odbija aż do 80 procent promieniowania, a nadmorski piasek tylko do 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *