Czuj się bezpiecznie w górach latem

Latem polscy turyści nie tylko chętnie wybierają się na plaże, ale także w wyżej położone tereny. Niestety nie wszyscy są odpowiednio przygotowani do górskich wspinaczek. Jak odpowiednio się przygotować, by czuć się bezpiecznie?

bezpiecznie w górach

źródło: pixabay.com

Każdego lata w górach dochodzi do wypadków, wielu z nich można zapobiec. Pamiętajmy, że wyprawa na szlak to nie lada wyzwanie, a warunki pogodowe w górach mogą szybko ulec zmianie.

Jak wybrać szlak?

Wybierając się na szlak, warto przejrzeć mapy, by wiedzieć, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy. Warto także zasięgnąć rady w biurze informacji turystycznej – pracownicy najlepiej poinformują nas, które szlaki są dostępne i bezpieczne.

Pogoda na wyjście w góry

Odpowiednie warunki pogodowe też są ważne, choć nie możemy dokładnie przewidzieć, co nas czeka w górach, warto przed wyjściem sprawdzić przewidywaną pogodę. Gdy synoptycy zapowiadają deszcze i burze – odpuśćmy sobie wyprawę w góry w tym dniu. Niezależnie od zapowiadanych warunków pogodowych w góry najlepiej iść rano, tak by już wczesnym popołudniem schodzić do schroniska. Wtedy też jest największe prawdopodobieństwo, że burza nas nie zaskoczy.

W przypadku, gdy znajdziemy się w centrum burzy, powinniśmy unikać otwartych przestrzeni, skał, a także drzew oraz cieków wodnych. Postarajmy się więc oddalić od skał i przykucnąć, a od podłoża odizolować się za pomocą plecaka.

góry

źródło: pixabay.com

Dobrze przygotowany plecak to podstawa

Przed wyjściem na szlak powinniśmy także odpowiednio zaopatrzyć nasz plecak. Niezależnie od pory roku musi się w nim znaleźć cieplejsza czapka, rękawiczki i skarpetki, a także ubranie przeciwdeszczowe. Kompletując plecak, warto także zaopatrzyć się w latarkę oraz zapałki, dokładna mapa i sprzęt GPS pozwalające określić, dokładną lokalizacje są także bardzo przydatne i lepiej bez nich ni wybierać się w góry.

Odpowiednie ubranie

Przed wyjściem na szlak powinniśmy także zadbać o bezpieczne obuwie, buty trekkingowe za kostkę są najlepszym wyborem, ponieważ zabezpieczają stopę i kostkę, a także zapewniają większą przyczepność do podłoża. Spowoduje to, że przejście po śliskich kamieniach nie będzie już problemem. Oprócz profesjonalnego obuwia powinniśmy także wyposażyć się w termoaktywne ubrania, które zapewnią nam ochronę przed słońcem oraz innym czynnikami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *