Ćwiczenia na narty, czyli jak przygotować się do sezonu?

Jak wiadomo, nie ma nic gorszego niż kontuzja, która może spowodować, że nasz wyjazd na narty zostanie skreślony. Dlatego też przed sezonem warto zacząć się przygotowywać i poćwiczyć na siłowni, czy też innym miejscu.

źródło: pixabay.com

Najlepszym sposobem na przygotowanie się na narty jest trening, który rozpoczniemy na 3 miesiące przed wyjazdem na narty. Jeżeli jednak czas nam na to nie pozwala, możemy wykonywać trening miesiąc przed wyjazdem. Warto jednak wykonywać ćwiczenia przez cały rok dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty. Czas, jaki powinniśmy poświęcić na ćwiczenia to 45 minut 2 razy w tygodniu.

Ważnym mięśniem, który powinniśmy wzmocnić, jest mięsień czworogłowy uda, a najlepszymi ćwiczeniami, która nam na to pozwolą, są przysiady. Jeżeli zależy nam na tym, by zaangażować dodatkowo staw skokowy wraz z kolanowym, dlatego też powinniśmy wykonywać ruch wieloskokowy na niestabilnym podłożu. Warto także wykonywać szerokie przeskoku połączone z głębokimi przysiadami przez piłkę bosu z nogi, która w tym momencie znajduje się aktualnie na piłce.

Przed sezonem powinniśmy się także zająć wzmocnieniem mięśni pośladkowych oraz ścięgna podkolanowego. Ciało trzymamy w prostej linii, napinamy brzuch i z wdechem uginamy kolana. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim ustawieniu kolana, nie powinno ono wychodzić na linię palców. Z wydechem wracamy do pozycji wyjściowej, ruch powinniśmy zakończyć lekkim wykrokiem.

źródło: pixabay.com

Wzmacniamy mięśnie korpusu, systematyczne wzmacnianie tych mięśni może zapobiec urazom, które mogą pojawić się wraz z uprawianiem sportów zimowych oraz poprawiać technikę i siłę w większości dyscyplin sportowych. Najlepszym ćwiczeniem, które sprawdzi się do tego celu, jest podpór na przedramionach w oparciu o piłkę gimnastyczną. Takie ćwiczenie wykonujemy najdłużej, jak tylko możemy, podstawą podczas wykonywania tego ćwiczenia jest utrzymanie prostej sylwetki poprzez napięcie mięśni brzucha i pleców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *